Kuruluş

Ormancılık İktisadi Sosyal Çalışma Grubu 2001 yılında Prof. Dr. Uçkun GERAY önderliğinde kurulmuştur. 2001 yılının Eylül ayında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde geniş katılımla yapılan ilk toplantıda grubun niteliği ve kimlerin üye olabileceği belirlenmiştir.

Devamında

Örgütlenme hakkında ikinci toplantının Isparta'da yapılması planlanmış, ancak elde olmayan nedenlerle bu toplantı gerçekleştirilememiştir.

Bu süreçten sonra grup bir duraksama dönemine girmiştir. Ankara Üniversitesi'nin 60. Kuruluş Yıldönümünde ilk kongreyi toplama fırsatı ortaya çıkınca Dr. Sezgin ÖZDEN organizasyonuyla ilk "Ormancılıkta Sosyo-ekonomik Sorunlar Konresi 26-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında Ilgaz Dağında yer alan Ankara Üniversitesinin tesislerinde yapılmıştır. İkinci Kongre 2009 Yılında SDÜ Orman Fakültesi Orman Ekonomisi ABD, Üçüncü Kongre 2012 yılında İÜ Orman Fakültesi Orman Ekonomisi, Politikası ve Hukuku ABD'larınca ve dördüncü kongre de KTÜ Orman Fakültesi Orman Ekonomisi ABD dalı tyarafından 2015'te gerçekleştirilmiştir. Beşinci Kongre, dönem başkanlığı görevini üstlenen Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Ekonomisi ABD tarafından 2018'de düzenlenecektir.